Obchody 50 lecia przedszkola „Promyki Bałtyku” w Mścicach

Opublikowano: 21 października 2024

W dniu 19 października odbyła się uroczystość z okazji 50 lecia przedszkola „promyki Bałtyku” w Mścicach. Poprzedziła ją msza święta w kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Mścicach, następnie już w budynku przedszkola przyszedł czas na zapoznanie się z okolicznościową wystawą pokazującą historię „Promyków Bałtyku” i wspólne zdjęcie.

Przybyło wielu gości: Wójt Gminy Będzino Pani Sylwia Halama, Przewodniczący Rady Gminy Będzino Pan Andrzej Nożykowski, Sekretarz Gminy Pani Dorota Kokłowska, Zastępca Wójta Gminy Będzino Pani Anna Pietkowska i radni Rady Gminy. Oczywiście nie mogło zabraknąć też pracowników, byłych pracowników i absolwentów przedszkola czy rodziców. Niejedna z obecnych osób z rozrzewnieniem wspominała pobyt w tej placówce, tym bardziej że zawsze starano się aby przedszkole było drugim domem, co podkreślała opowiadając historię placówki dyrektor Pani Elżbieta Nożykowska.

To właśnie ona razem ze swoją zastępczynią, Pani Anną Szostak, poprowadziły całość obchodów 50 lecia, które udały się wspaniale i były niezwykle widowiskowe. Ukazała się okolicznościowa publikacja, każdy z przybyłych otrzymał też drobny piernikowy upominek i magnez. Słowa uznania i podziękowania złożyła Wójt Gminy Będzino, która razem z Przewodniczącym Rady Gminy wręczyła pamiątkowy emblemat, nawiązujący do 50 rocznicy powstania przedszkola „Promyki Bałtyku”.

Na gości czekały liczne atrakcje, takie jak występy wokalno-muzyczne w wykonaniu przedszkolaków, pokaz tańca break dance i towarzyskiego, utwory wykonane na instrumentach przez zawodowych muzyków (m.in. włoska piosenka „Bella Ciao”) czy też przez nich zaśpiewane (w bajkowy, przedszkolny klimat goście powrócili dzięki zaśpiewaniu „Meluzyny” z bajki o Panu Kleksie). Na chwilę zrobiło się poetycko, gdy odczytany został wiersz autorstwa Pani Marii Stawiarz, natomiast Pani Katarzyna Bereźnicka pięknie zaintonowała napisaną przez siebie piosenkę „50 lat minęło”, niedługo potem na scenie pojawiła się żeńska kadra przedszkola, aby wspólnie wykonać hymn placówki. Był rzecz jasna tort i na wszystkich czekał poczęstunek. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń, często osobistych, ale też podkreślających fakt, jak bardzo zmieniło się samo przedszkole i jego toczenie na przestrzeni dekad. Dziś jest to  zespół przedszkolno- żłobkowy, nowoczesne miejsce opieki i rozwoju dla dzieci.

Nieodłącznym elementem były liczne, gorące życzenia i gratulacje, płynące z sali- te od przyjaciół przedszkola, rodziców, radnych i zaproszonych gości.

Podsumowując jubileusz 50 lecia przedszkola „Promyki Bałtyku” nie można nie wspomnieć chociaż pokrótce o jego historii, która rozpoczęła się w 1974 roku, gdy utworzono jeden oddział mieszany liczący 18 dzieci w budynku mieszkalnym. Obecne przedszkole mieści się w wybudowanym w 2010 roku budynku, zapewniającym przestrzeń i komfort zabawy i nauki dla najmłodszych. Jest tu barwnie, kolorowo, twórczo!