Zasłużeni dla Gminy Będzino
Zasłużeni dla Gminy Będzino
Nagroda za szczególne osiągnięcia
Rada Gminy w Będzinie w dniu 1 marca 2006 r. podjęła uchwałę nr XXXII/265/06 w sprawie ustanowienia odznaki “Zasłużony dla Gminy Będzino”. Odznaka jest przyznawana w drodze uchwały przez radę gminy i jest wyrazem podziękowania i uznania za zasługi dla Gminy Będzino. Wniosek o jej przyznanie mogą złożyć komisje rady gminy, klub radnych, Wójt Gminy Będzino, instytucje, organizacje społeczne i zawodowe lub jednostki samorządu terytorialnego. Może być przyznawana osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Wyróżniony otrzymuje odznakę wraz z legitymacją i aktem przyznania.
Lista zasłużonych dla Gminy Będzino
Pan Ryszard był mieszkańcem Gminy Będzino od 1970 r. Pracę w Urzędzie Gminy rozpoczął 1 lutego 1973 roku jako instruktor melioracji i łąkarstwa. Za osiągane wyniki został przeniesiony na funkcję Sekretarza Gminnego Zarządu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Będzinie. W 1989 r. został wybrany na stanowisko Naczelnika Gminy w Będzinie. 7 czerwca 1990 roku podczas I sesji Radu Gminy wybrano Pana Ryszarda Sawicza na funkcję Wójta Gminy Będzino, którą pełnił do 2006 roku. Przez lata swojej działalności dał się poznać, jako doskonały organizator pracy Urzędu Gminy. Przy tym człowiek życzliwy dla ludzi, pełny wyrozumiałości i otwarty na potrzeby innych, znajdujący czas dla wszystkich. Znakomity szef i zarządzający, inicjator wielu przedsięwzięć mających na celu rozwój gminy we wszystkich dziedzinach.
Szczególną uwagę zwracał na oświatę, czego dowodem jest rozbudowa dwóch szkół tj. Zespołu Szkół w Mścicach oraz Szkoły Podstawowej w Dobrzycy. Wykonane remonty w pozostałych placówkach świadczą o szczególnym zaangażowaniu w sprawie oświaty. Przez wiele lat Pan Ryszard Sawicz angażował się w prace społeczne na terenie Gminy Będzino poprzez czynną działalność w wielu organizacjach społecznych, młodzieżowych i środowiskowych.
Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu działa od 20 października 1958 r. jego rozwój nastąpił po 1966 r. wraz ze wzrostem towarowości gospodarstw rolnych w produkcji zbóż. W latach 1975-1979 wybudowano kompleks magazynów i młynów w Stoisławiu. Od początku lat 90-tych Przedsiębiorstwo prowadziło intensywne prace inwestycyjne i modernizacyjne, efektem tego było uzyskanie certyfikatów ISO 9001-2001 i HACCP. Stoisław jest wytwórcą szerokiej gamy produktów ze zbóż, tj. mąk, kasz, płatków, otrąb. Od 1976 r. Firmą zarządzał Pan Albin Badower. To za jego kadencji zakład osiągnął i nadal osiąga najwyższe wyniki produkcyjne i stał się znany nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Ogromna różnorodność produkcji i jego jakość, to zasługa również wykształconej i doświadczonej załogi. Firma ma wielkie znaczenie dla rolników produkujących zboże z terenu Gminy Będzino, dla pracowników jako zakład pracy i dla samorządu Gminy jako największy płatnik do jej budżetu.
Ks. Kanonik Tadeusz Nawrot otrzymał święcenia kapłańskie 30 kwietnia 1978 r. Posługę kapłańską zaczął na terenie naszej gminy w 1983 r. jako proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Mścicach. Inicjator i budowniczy kościoła parafialnego w Mścicach pw. św. Antoniego Padewskiego uroczyście poświęconego w 1996 r. Do parafii Mścice należy zabytkowy kościół filialny w Jamnie, który również wyremontował i przygotował do uroczystego poświęcenia-konsekracji. Będąc proboszczem w parafii Mścice ks. Tadeusz obchodził swoje 25-lecie kapłaństwa, piastował również funkcję Dziekana Dekanatu Mielno. W pierwszych trudnych latach budowania samorządu gminy Będzino aktywnie uczestniczył w jego tworzeniu. Łączył i integrował naszą gminną społeczność. Dlatego też z ogromnym żalem żegnaliśmy księdza Tadeusza w 2003 roku, gdy odchodził z naszej parafii. Jesteśmy mu wdzięczni za Jego wkład włożony w ideę samorządności, którą wspólnie wdrażaliśmy od początku lat dziewięćdziesiątych w naszej gminie.
Pani Bronisława posiada 52 – letni staż pracy jako Nauczyciel, a następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachominie oraz w Tymieniu. Z inicjatywy Pani Radziun została rozbudowana Szkoła Podstawowa w Tymieniu ? jej oficjalne otwarcie nastąpiło 01.09.1983 r. Dwa Domy Nauczyciela również wybudowano z jej inicjatywy w tej miejscowości ? pierwszy oddano w 1981 roku, a następny w 1984 r. Pełniła również funkcje Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej ?Przymorze? w Tymieniu, wykazując się przy tym niezwykłą przedsiębiorczością i aktywnością, która zaowocowała poprawą warunków życia mieszkańców na osiedlu bloków popegeerowskich. Bloki zostały docieplone, zyskały nową elewację. Tereny wokół zostały zagospodarowane. Działania te zostały docenione w konkursie organizowanym przez Gminę pn.: ?Piękna Wieś Twoją Zasługą?, gdzie osiedle zajęło I miejsce w kategorii budynków wielorodzinnych. Niejednokrotnie determinacja w dążeniu do realizacji zamierzonego przedsięwzięcia spowodowały, że Pani Radziun stworzyła świetne warunki do życia dla środowiska popeegerowskiego, jakim jest Tymień. Była organizatorem różnych imprez charytatywnych, kolonii dla dzieci, obozów sportowych, pomagała rodzinom biednym i niewydolnym wychowawczo. Pani Radziun zdobywając uznanie i zaufanie społeczności została wybrana radną Rady Gminy Będzino i przez trzy kadencje sprawowała swój mandat. W 2008 roku w konkursie organizowanym przez Powiat Koszalin otrzymała tytuł Kobiety Roku. Przez wiele lat zabiegała o budowę centrum kulturalno-rekreacyjnego w swojej miejscowości i dzięki swojej charyzmie i uporowi otworzono w 2010 roku Dom Ludowy w Tymieniu. Postawa i działalność Pani Radziun jest godnym wzorcem do naśladowania i najwyższego szacunku. Jest to osoba, która przez całe swoje życia pozostaje w służbie dla ludzi, swojej miejscowości i całej Gminy.
Lekarz Jadwiga Bujała-Wikierska jest długoletnim pracownikiem służby zdrowia. Po kończeniu studiów lekarskich pracowała w Ośrodku Zdrowia w Bobolicach. Równocześnie odbywała praktykę lekarską w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. W 1991 r. uzyskała I stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. W latach 1985-1998 pełniła również dyżury w Pogotowiu Ratunkowym pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora Ośrodka Zdrowia w Dobrzycy. Dzięki dużemu zaangażowaniu i oddaniu pracy całego personelu na rzecz placówki i środowiska, Ośrodek Zdrowia w Dobrzycy w 1994 r. zajął I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Wiejskich Ośrodków Zdrowia zorganizowanym przez Instytut Wsi w Lublinie. Z Gminą Będzino Pani Jadwiga Bujała-Wikierska związana jest od 1970 roku do dnia dzisiejszego pełniąc obecnie funkcję lekarza rodzinnego w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dobrzycy. Jest oddanym, cenionym i dla wielu niezastąpionym lekarzem.
Długoletni pracownik służby zdrowia. Po kończeniu Akademii Medycznej w Poznaniu podjęła pracę w w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie jako stażysta. Od stycznia 1970r do 1972 r pracowała jako kierownik Ośrodka Zdrowia w Sarbinowie a następnie podjęła pracę w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Będzinie i nieprzerwanie do roku 2010 kiedy to przeszła na zasłużoną emeryturę. Przez wszystkie te lata Pani Paradowska ? Szwedek jako lekarz ? była opoką na której opierał się w dużej mierze system opieki zdrowotnej gminy Będzino. Lekarz rodzinny jest pierwszym kontaktem u którego ludzie chorzy szukają ratunku. Z tej roli wywiązała się wzorowo będąc zawsze niezawodną i dyspozycyjną w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Współpracowała owocnie z naszym samorządem wychodząc z pożytecznymi inicjatywami działań prozdrowotnych na rzecz mieszkańców gminy.
Lekarz pediatra o którym mieszkańcy gminy Mielno mówią w samych superlatywach.. niezastąpiony, oddany, nasz lekarz. Znany i nieoceniony również dla corocznych turystów gminy Mielno, a przez długie lata również dla mieszkańców naszej gminy zwłaszcza dla mieszkańców miejscowości Mścice, Strzeżenice, Stoisław i Dobre. Lekarz na którym zawsze można polegać. Jego współpraca z samorządem Gminy Będzino znalazła odzwierciedlenie w sprawnej i niezawodnej obsłudze naszych mieszkańców w zakresie opieki medycznej.
Mer Saint Yrieix przez cały czas trwania naszych kontaktów, człowiek, bez którego pomocy nie byłoby możliwe zainicjowanie programu współpracy polsko-francuskiej. Od wielu lat jest osobiście zaangażowany w przygotowywanie programowe kolejnych wymian oraz ich sprawną realizację. Dzięki jego poparciu za projektem gmin bliźniaczych stoi cały samorząd Saint Yrieix, a takie wsparcie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego programu. W partnerski sposób współpracuje z Komitetem Gmin Bliźniaczych Saint Yrieix-Będzino, szanując i doceniając kreatywność osób tam aktywnych i autonomię tego społecznego gremium. Mer Dolimont cieszy się politycznym zaufaniem wyborców, czego wyrazem jest sprawowanie tej funkcji nieprzerwanie od wielu lat.
Prezydent Komitetu Gmin Bliźniaczych Saint Yrieix-Będzino, z zawodu nauczyciel – wychowawca przedszkolny. Pracami komitetu kieruje od początku jego istnienia, choć przez pierwsze lata formalnie nie pełnił funkcji jego Prezydenta. Na nim spoczywa główny ciężar przygotowania dokumentacji wymaganej przez Komisję Europejską, rozliczenia merytorycznego i finansowego zrealizowanych działań. Z jego inicjatywy oba komitety zgodziły się na jak najszerszy udział w wymianach młodzieży polskiej i francuskiej. Michael Villesange był, jest i – mamy nadzieję – pozostanie osobą, wokół której skupiają się inni, by wspólnie budować nową, europejską świadomość.
To osoba, która przyczyniła się do organizowania wspólnych spotkań Gminy Będzino z Gminą Saint Yrieix. Wkład Pana Ryszarda poprzez tłumaczenie i opiekę umożliwił zarówno przygotowanie spotkań jak i ich sprawny przebieg, a jego niekwestionowana znajomość Francji oraz kultury francuskiej ubarwiła każdą wizytę.
Podstawowy repertuar kapeli to muzyka regionu rzeszowskiego i małopolskiego. Kapela bierze udział w licznych przeglądach folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich oraz w różnych imprezach okolicznościowych, jak dożynki, wieczory wigilijne, Dni Koszalina, jubileusze. Najważniejsze osiągnięcia kapeli to:
– wszystkie kolory malw w Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim, w 2000 roku ? brązowa, w następnych latach – 4 srebrne oraz 5 złotych.
– sześciokrotny laureat Wojewódzkiego Przeglądu Ruchu Seniorów w Szczecinie,
– I miejsce na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2004 roku oraz nagroda specjalna Burmistrza, w kolejnych latach, tj. 2005, 2006, 2007 i 2008 – miejsca pierwsze lub drugie,
– trzykrotnie – w 2005, 2006 i w 2009 roku – Grand Prix na pomorskim Przeglądzie Zespołów Biesiadnych, Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych im. Św. Andrzeja w Debrznie, a w latach 2007 i 2008 miejsca pierwsze i drugie,
– w latach 2006. 2007 i 2008 – laureat XIV Ogólnopolskich Spotkań Grup Śpiewaczych ZIEMIA I PIEŚŃ w Szprotawie woj. Lubuskie,
– Grand Prix „Siemionalia” w Bobolicach w 2012 roku.
Kapela brała udział w:
– Ogólnopolskich Reprezentacjach Artystycznych Zespołów Śpiewaczych i Kapel w Wałczu
(2005,2006,2007,2008)
– Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Lipiany 2005,
– Festiwalu Folkloru LATO NAD ŚWINĄ w Świnoujściu (2005,2006)
– Pyrzyckich Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem (2005,2006,2007,2008,2009),
– Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym INTERFOLK w Kołobrzegu w 2007 roku,
– Europejskich Spotkaniach z Muzyką organizowanych przez GOK w Sierakowie, koncerty
odbywały się na terenie Kaszub oraz w Trójmieście,
– udział w Dożynkach prezydenckich w Spale, rok 2010
– wyjazd do Niemiec w ramach współpracy powiatu koszalińskiego z powiatem Demmin i udział w XIV Święcie Światła.
– kilkakrotnie zdobywca pierwszego lub drugiego miejsca na wielkanocnych spotkaniach z folklorem – łobeska baba wielkanocna – organizowanych tradycyjnie w niedzielę palmową, ostatnio w dniu 29 marca bieżącego roku – pierwsze miejsce co jest równoznaczne z zajęciem pierwszego miejsca w kategorii kapel ludowych w woj. Zachodniopomorskim w roku 2015.
– pięciokrotny laureat Powiatowego Przeglądu Solistów ,Kapel i Zespołów Ludowych w Dobrzycy / 2010,2011,2012,2013,2014/. Kapela Swaty może poszczycić się zajęciem trzeciego miejsca na I Festiwalu Pomorza Zachodniego – Przelewice 2022 oraz zdobyciem GRAND PRIX podczas XI Powiatowego Przeglądu Solistów, Kapel i Zespołów Ludowych Dobrzyca 2022.
W latach 1998-2002 był Radnym Gminy w Będzinie, współorganizatorem Komitetu Partnerskiego związku Gminy Saint-Yrieix sur Charante i Gminy Będzino, organizatorem wielu miejscowych imprez i festynów. Dużym wsparciem dla działalności Pana Czesława i celem jego życia była zawsze rodzina- żona Krystyna oraz trójka dzieci. Z mundurem strażackim rozstał się w 1999r., gdy jako dowódca Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 w Koszalinie przeszedł na emeryturę w stopniu Starszego Aspiranta.
Pan Waldemar Szczur- od urodzenia mieszkaniec Dobrzycy, działacz społeczny, Prezes Zarządu OSP Dobrzyca, strażak z zamiłowania i z tradycji rodzinnej, którą przejął po swoim dziadku. Dzięki jego aktywności i działaniu oraz wsparciu druhów, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonuje prężnie, zdobywając laury w konkursach, wzbogacając się o nowe sprzęty i samochody. Pan Waldemar prowadzi również gospodarstwo rolne, był latach 1990-2002 był radnym Gminy Będzino, w kadencji 1990 -1994 i 1998-2002 był także w Zarządzie Gminy. Pan Waldemar łączy funkcję rolnika z pracami społecznymi na rzecz miejscowości Dobrzyca, czynnie udziela się w życiu gminy, bierze udział w organizacji imprez i wydarzeń, akcjach charytatywnych, działa też w tutejszej radzie parafialnej. Jest osobą godną zaufania, na którą można liczyć.
Pani Wiktoria Kamieniarz urodziła się w Cichawach, powiat Ciechanów, województwo mazowieckie. W Ciechanowie pani Kamieniarz ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Działalność pedagogiczną rozpoczęła w roku 1949 w Szkole Podstawowej w Szczeglinie. Po roku pracy została służbowo przeniesiona do Parnowa. W bardzo trudnych warunkach pracowała z dziećmi w tejże szkole do 1 grudnia 1951 r. Wtedy władze oświatowe zaproponowały pani Wiktorii organizację szkoły w Dobiesławcu. Pani Kamieniarz została jedynym w tej placówce nauczycielem kierującym. Za wyróżniającą się pracę została zaproszona jako przedstawicielka powiatu koszalińskiego na Zjazd Pracujących Nauczycieli, który odbył się w 1952 r. Pierwsze lata pracy pani Kamieniarz zbiegły się z ogólnopolską akcją budowy szkół i internatów, w której brała aktywny udział.
Pracując zawodowo i społecznie pani Wiktoria Kamieniarz nie zapomniała podwyższaniu swoich kwalifikacji. W 1964 r. kończyła Studium Nauczycielskie, a w 1984 r. uzyskała wykształcenie równoważne wyższym studiom zawodowym. Wśród mieszkańców Dobiesławca znana była jako opiekun społeczny. Często z pracownikami służby zdrowia odwiedzała rodziny zaniedbane społecznie zabiegając o zapomogi dla nich. Jako nauczycielka była bardzo ceniona i szanowana przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Podczas swojej 40-letniej pracy pani Kamieniarz była wielokrotnie nagradzana i odznaczana, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.
Przez cały okres swojej pracy odznaczał się wyjątkową solidnością, zdyscyplinowaniem i zaangażowaniem w pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole i w środowisku swego zamieszkania.
Od 1982 roku był aktywnie zaangażowany w pracy na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo czy materialnie . Wspólnie z GOPS organizował pomoc dla tych dzieci, poprzez : organizowanie dożywiania w stołówkach szkolnych, wnioskowanie o pomoc finansową w postaci zapomóg. Pomagał w trudnym okresie transformacji ustrojowej dzieciom z rodzin ubogich i patologicznych.
W pracy z uczniami klas I -III uzyskiwał wysokie wyniki w pracy dydaktyczno- wychowawczej . Jego uczniowie zdobywali wysokie osiągnięcia w konkursach plastycznych , matematycznych i ortograficznych organizowanych na terenie gminy i województwa. Pracując jako nauczyciel prowadził społecznie zajęcia pozalekcyjne, sportowe z młodzieżą. Był organizatorem wielu imprez sportowych o zasięgu powiatowym i wojewódzkim.
Pan Edward Markiewicz jako nauczyciel z wielkim zaangażowaniem dbał o pozytywny wizerunek szkoły i jej rozwój oraz dostosowanie do wymogów reformy oświaty.
Promował środowisko lokalne w gminie a zwłaszcza sprawy dotyczące z dziedziny oświaty, kultury i kultywowania tradycji narodowych .
Otrzymał Nagrodę Kuratora Oświaty, Nagrodę Ministra Oświaty II stopnia oraz wielokrotnie nagrodę Wójta Gminy Będzino za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej. Na zasłużoną emeryturę Pan Edward przeszedł w 1999 r.
– drużynowe przełajowe biegi sztafetowe dziewcząt i chłopców,
– tenis stołowy,
– mini siatkówka dziewcząt i chłopców szkół podstawowych,
– mini piłka ręczna dziewcząt i chłopców szkół podstawowych,
– piłka siatkowa dziewcząt i chłopców na poziomie gimnazjów,
– piłka nożna,
– koszykówka,
– trójbój i czwórbój lekkoatletyczny.
Każdego roku organizowany jest ?Bal sportowca?, podczas którego podsumowywana jest działalność sportowa oraz przyznawane są młodym sportowcom nagrody za osiągnięcia.
Na szczególne uznanie zasługują odbywające się regularnie od 30 lat ?Gminne Rajdy Rowerowe?. Z tej jakże ciekawej formy poznania naszego kraju skorzystało łącznie 1200 dzieci, które przejechały łącznie ponad 10 tysięcy kilometrów. W organizację i bezpieczeństwo przejazdów uczestników rajdów zaangażowani byli tacy pedagodzy i wychowawcy jak: Bogdan Wojsa, Leszek Lenarcik, Wiesław Subel, Piotr Frątczak, Jolanta Piekut-Borowska, Agnieszka Kaczmarek, Kamila Gronek, a obsługę techniczną rajdów zapewniali: Henryk Harasimowicz, Edward Jachacy, Marcin Subel, Jakub Gronek Robert Szymański i Zenon Kober. Pracami Szkolnego Związku Sportowego w latach 1985-2006 kierował Wiesław Subel, a od roku 2006 funkcję sekretarza pełni Jolanta Piekut-Borowska. Działalność Związku doskonale wpisuje się w rozwój szkolnej infrastruktury sportowej w naszej gminie.
Piekarnia BAJGIEL to największy zakład piekarniczy regionu. Na powierzchni ok 3000 m2 codziennie produkuje się ok 150 różnych asortymentów pieczywa jak i wyrobów cukierniczych. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym i technologiami, które umożliwiają utrzymanie jakości produktów i usług na wysokim poziomie. Posiada własna flotę transportową, która umożliwia kilkukrotne dostawy świeżego pieczywa w ciągu dnia. Spełnia wysokie wymagania stawiane przez normy jakościowe oraz higieniczno ? sanitarne, które są stale kontrolowane przez odbiorców jak i inspekcje państwowe. To wszystko doprowadziło do tego że, od wielu lat Piekarnia cieszy się zaufaniem klientów. Pieczywo dostarczane jest do małych sklepików, ośrodków wypoczynkowych oraz sieci handlowych: lokalne jak SANO, BIEDRONKA, KAUFLAND, INTERMARCHE, CARREFOUR i inne.
Firma posiada certyfikaty:
– 20.05.2004 System Zarządzania Jakością i System Bezpieczeństwa Żywnościowego (HACCP) zgodności z wymogami normy ISO 9001:2000 w zakresie Produkcja Wyrobów Piekarniczych i Ciastkarskich
– 06.06.2007 System Zarządzania Jakością i System Bezpieczeństwa Żywnościowego (HACCP) zgodności z wymogami normy ISO 9001:2000 w zakresie Produkcja Wyrobów Piekarniczych i Ciastkarskich
– 27.02.2008 System Zarządzania Jakością i System Bezpieczeństwa Żywnościowego (HACCP) zgodności z wymogami normy ISO 9001:2000 oraz normy ISO 22000:2005 w zakresie Produkcja Wyrobów Piekarniczych i Ciastkarskich
– 17.05.2010 System Zarządzania Jakością i System Bezpieczeństwa Żywnościowego (HACCP) zgodności z wymogami normy ISO 9001:2008 oraz normy ISO 22000:2005 w zakresie Produkcja i Dystrybucja Wyrobów Piekarniczych i Ciastkarskich
Piekarnia w Będzinie to spółka jawna działająca od 1990r. Poniżej opis wspólników założycieli:
– Pan Wiesław Reichert – to pomysłodawca warsztatu pracy – jednego z największych zakładów piekarniczych w powiecie koszalińskim. Obecnie w pracach zakładu pomagają dzieci i ich rodziny – to drugie pokolenie które z dumą przejmuje dorobek swoich rodziców. Pan Wiesław – to człowiek o dużym sercu, pomocny w rozwiązywaniu wielu problemów zawodowych i osobistych. Ponad 100 osobowa załoga- jak sam mówi – to jego rodzina. Zna ich problemy i słabości , rozumie pomaga ale i wymaga. Swoim podejściem wypracował sobie grono pracowników , którzy zatrudnieni są od początku powstania firmy. Osiągnięcia i sukcesy firmy są zawsze jego osiągnięciami również osobistymi i to ceni sobie najbardziej.
– Pan Jan Wodecki jest współwłaścicielem piekarni Bajgiel w Będzinie. Człowiekiem , którego znają wszyscy w Będzinie i powiecie koszalińskim. Pracowity , uczynny , pomocny wielu ludziom i instytucjom. Jest pracodawcą, o którym mówi się że jest wymagający , ale sprawiedliwy i pomocny w wielu sprawach. To dzięki niemu piekarnia Bajgiel rozwija się zwiększa produkcję i zatrudnienie. Obecnie
Piekarnia Bajgiel jest jednym z największych zakładów piekarniczych w powiecie koszalińskim. Na trzech zmianach produkcyjnych pracuje łącznie ponad 100 osób.
Pan Jan jest osobą odpowiedzialną, rzetelną , słowną i nader pracowitą. Sukces zawodowy wypracował sobie uporem i dążeniem do celu. W pracy wspiera Go rodzina – żona Irena, córka Ewa wraz z mężem i syn.
Firma prowadzona jest przez małżonków Lucynę i Kazimierza Parol.
To jedna z pięciu najnowocześniejszych w Polsce wytwórni opakowań. Wśród klientów ma zaś setki znanych przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, w tym tak potężne marki jak KFC czy IKEA. HEAN od trzech lat pracuje w systemie BRC, a jest to międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności opracowany w Wielkiej Brytanii. Skupia on w sobie takie systemy jak HACPP oraz ISO.
Od początku kariery w powiecie koszalińskim, chętnie współpracował w przedsięwzięciach związanych z rozwojem Gminy Będzino. Brał czynny udział w organizowanych spotkaniach, imprezach i wydarzeniach celebrowanych na terenie naszej gminy.
Dzięki jego bezpośrednim staraniom i ścisłej współpracy zrealizowanych zostało wiele inwestycji, które realnie wpłynęły na poprawę infrastruktury drogowej naszej Gminy. Są to m. in. Przebudowy dróg: Strachomino – Strzepowo, Popowo – Wierzchomino, Dobre – Popowo. Droga powiatowa w Dobrzycy, Mścice – Dobiesławiec, droga w Smolnem, ul. Dworcowa w Mścicach odcinek drogi Będzino – Sarbinowo, droga Kładno – Gąski. Podjął także działania zmierzające do przebudowy drogi Będzino – Sarbinowo oraz Smolne-Wierzchomino. Będąc Starostą Powiatu Koszalińskiego wspierał działania społeczne realizowane na terenie Gminy Będzino – wsparcie OSP, stowarzyszeń, wspierał realizację projektów skierowanych do mieszkańców z zakresu ochrony zdrowia (np. kolonoskopia, badania mammograficzne).
Po wielu latach bardzo owocnej współpracy pragniemy wyrazić jak bardzo doceniamy działania Pana Hermanowicza, jego chęć poprawy infrastruktury całego powiatu, a w szczególności Gminy Będzino.