Dożynki Powiatowe w Dobrzycy – Święto Plonów w Gminie Będzino

Opublikowano: 20 września 2024

Opublikował(a):Tomasz Wojciechowski

W dniu 14 września na boisku w Dobrzycy, przy nieco wietrznej lecz słonecznej pogodzie odbyły się Dożynki Powiatowe. W tym roku to nasza gmina miała zaszczyt pełnić funkcję gospodarza Święta Plonów, co wymagało dużego zaangażowania licznych osób- pracowników Urzędu Gminy Będzino, Gminnego Ośrodka Kultury, sołectw (zwłaszcza sołtysa Dobrzycy i mieszkańców tejże miejscowości), jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Będzino, kół gospodyń wiejskich, sponsorów i wielu, wielu innych postaci, partnerów wydarzenia.

A jest to co roku wydarzenie niezwykle ważne, gdyż będące uhonorowaniem pracy rolników, podziękowaniem za owocne zbiory. Stąd w tradycji wieńce dożynkowe, chleb i inne elementy nawiązujące do rolnictwa.

Zaznaczyć trzeba, że jeszcze przed samym wydarzeniem o Dobrzycy zrobiło się głośno, a to dzięki oryginalnym, interesującym witaczom dożynkowym, które przygotowano na tą okoliczność (uczyniły to nie tylko same mieszkanki Dobrzycy ale też sołectwo Strzepowo, wykonując jeden z witaczy). Sama miejscowośc prezentowała się tego dnia okazale i pięknie.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy, celebrowana przez proboszcza parafii, ks. Jarosława Rynowieckiego, przy udziale pozostałych kapłanów naszej gminy. Świątynię wypełnili licznie przybyli goście, m.in. przedstawiciele samorządów, włodarze gmin, działacze społeczni oraz mieszkańcy. Nastąpił uroczysty przemarsz na tereny dożynkowe- w kolorowym korowodzie prezentowali się przedstawiciele gmin powiatu koszalińskiego, sołtysi Gminy Będzino i reprezentanci władz Gminy, Wójt Pani Sylwia Halama, Przewodniczący Rady Gminy Będzino Pan Andrzej Nożykowski i Skarbnik Gminy Pani Anetta Tomala- Gajec. Dożynki Powiatowe w Dobrzycy były także miejscem występów zespołów ludowych: kapeli „Swaty”, zespołu śpiewaczego „Zalesie” z Mścic i „Kwiatów Polskich” z Tymienia. W tradycyjnych strojach ludowych pokaz tańca dał także Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” z Koszalina. Na tym jednak muzyczna strona wydarzenia się nie skończyła, gdyż można było posłuchać szant w wykonaniu szkolnego chóru „Dominanta” z Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach, wieczorem zaś- dla miłośników muzyki poważnej (choć nie tylko) koncert dał Marek Torzewski, śpiewak operowy, tenor. Były prezentacje gmin powiatu koszalińskiego przeplatane występami lokalnych zespołów ludowych.

Pod sceną znalazły się już wieńce dożynkowe wykonane przez sołectwa oraz ozdoby dożynkowe (kosze). Wieńce reprezentowały się przepięknie w formie i wykonaniu. Przybyłych powitali Katarzyna Stenzel i Robert Lipiński, prowadzący Dożynki Powiatowe. Na scenie pojawili się wicestarosta powiatu koszalińskiego Pani Agnieszka Ławrynowicz, Wójt Gminy Będzino Pani Sylwia Halama, i następnie starostowie dożynek- Pani Marta Naworska i Pan Bartosz Chmielewski. Nastąpiła ceremonia przekazania chleba dożynkowego przez starostów dożynek dla Starosty Powiatu Koszalińskiego i Wójt Gminy Będzino, a następnie obdarowanie chlebami włodarzy gmin naszego powiatu przybyłych na uroczystość.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Pan Rafał Rosiński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji , Pan Jakub Kowalik – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego jak też radni Rady Powiatu Koszalińskiego. Przywitano także Wicestarostę Powiatu Limanowskiego, Panią Ewę Filipiak i Pana Mirosława Dziewiałtowicza – Radnego Powiatu Kołobrzeskiego.

Obecni byli licznie przybyli radni Rady Gminy i przedstawiciele jednostek podległych. Nie mogli niestety być obecni zaproszeni parlamentarzyści, którzy jednak wystosowali stosowne pisma z życzeniami z okazji dożynek.

Ogromny plac dożynkowy pełen byłróżnorodnych stoisk- z ofertą dla dzieci, kulinarnych, namiotów kół gospodyń wiejskich i kół łowieckich, partnerów, instytucji, powiatu czy gmin. Miłośnicy gastronomii znaleźli coś dla siebie, nie zabrakło tradycyjnie konkursów, w tym na dożynkowy specjał, na najładniejszy wieniec, ozdobę dożynkową czy najładniejsze stoisko. Jak zawsze dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa prowadzona przez Radną Powiatu Panią Elżbietę Góral.

Nie można zapomnieć o odznaczeniach, gdyż były one ważną częścią Dożynek Powiatowych. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Pani Bożena Cienkowska, tworząca i prowadząca od 30 lat chór szkolny „Dominanta”.

Dożynki Powiatowe są też okazją do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie jak i swoją postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” wręczono: Panu Grzegorzowi Bereźnickiemu z Barnina, Panu Bartoszowi Chmielewskiemu z Łopienicy, Panu Romanowi Kwiatkowskiemu z Będzinka, Panu Szymonowi Kanas z Komór, Panu Mateuszowi Koleda z Wierzchominka, Panu Mariuszowi Kowalczyk z Tymienia, Pani Ewie Micielskiej-Kowalczyk z Kładna, Panu Pawłowi Naworskiemu z Wierzchomina, Panu Jakubowi Staniak z Kiszkowa, Panu Grzegorzowi Skrzypczak ze Śmiechowa, Pani Agnieszce Szczęśniak z Dobrzycy.

Wręczono także odznaki “Zasłużony dla Gminy Będzino”. Odznaka ta jest wyrazem podziękowania i uznania za zasługi dla Gminy Będzino i odznaczono nią następujące osoby: Panią Lucynę Parol, Panią Barbarę Grudzień, Pana Henryka Brodę, Pana Adama Gołębiewskiego, Pana Andrzeja Krawca.

Dożynki Powiatowe w Dobrzycy były czasem zabawy i upamiętnienia rolników. Nie mogłyby się jednak odbyć, gdyby nie zaangażowanie sponsorów i przyjaciół: PZZ STOISŁAW, KARPOL Kotłowo Wojciech Pacuła, Państwo Katarzyna i Szymon Snoch, PMH Ziemniaka Strzekęcino, OHZ Mścice, MRÓWKA Będzino Agnieszka i Mariusz Kwiatkowscy, Piekarnia Dobrzyca, Tadeusz, Tomasz i Anetta Paczkowscy, Radna Rady Gminy Będzino Pani Wioletta Parol-Żyluk, Zarząd Okręgowy w Koszalinie Polskiego Związku Łowieckiego , Powiat Koszaliński, Wójt i Radni Gminy Będzino, Piekarnia „Bajgiel” Będzino Tomasz Włodyka, HORTULUS Dobrzyca Iwona i Piotr Bigońscy, TOYOTA Koszalin , ALBATROS Medical SPA, HALAMA Meble, Pani Elżbieta Góral Radna Powiatu, ROLMAX sp. z o. o. Strzepowo , ROLETKA Anna i Piotr Górka, Myjnia MARTIN Marcin Jurczak , Pani Anna Porożyńska-Sywanicz , AGROMA Koszalin, Państwo Lucyna i Kazimierz Parol, Państwo Beata i Jerzy Kaliszewscy, KOWR Koszalin, LEGARPARTNER Koszalin , Firma SCHRODER Joanna i Damian Schroder, Państwo Marta i Paweł Naworscy, Państwo Michał i Katarzyna Szczur, Państwo Sławomir i Patrycja Brylińscy, Państwo Kamila i Grzegorz Skrzypczakowie, Pan Roman Turkacz, Państwo Marta i Krzysztof Zbiegły, Pani Anna i Arkadiusz Kowalscy, Pan Mirosław Gostomczyk, Państwo Marta i Tomasz Grudzień, Pan Adam Gołębiewski, Pan Piotr Kołpacki, Hotel UNITRAL w Mielnie, Sołectwo Kładno , PBS O/Będzino, Studio Fryzur Będzino Dorota Gizińska, „Lewiatan” Magdalena i Marek Gizińscy, Państwo Karolina i Marcin Piaseccy, Radna Pani Krystyna Najdzion, Pan Dawid Kowalów, Państwo Joanna i Zbigniew Pilińscy, Pan Paweł Hawran, Pani Kinga Naszydłowska, Agnieszka Specyał Zakład Fryzjerski Dobrzyca, ZODR Barzkowice O/Koszalin, POMERANIA FUN-PARK Kołobrzeg-Dygowo.

Jeszcze raz dziękujemy rolnikom, leśnikom, rybakom, pszczelarzom, sadownikom oraz osobom, urzędom i instytucjom związanym z rolnictwem za ich codzienny trud i pracę. Dziękujemy także wszystkim obecnym na Dożynkach Powiatowych za kultywowanie tradycji, bo ta tradycja nas jednoczy.

Pięknie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom, sponsorom oraz społecznikom, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Spotkamy się już za rok, do zobaczenia!

Starości Dożynek Powiatowych w Dobrzycy:

Starościna – Pani Marta Naworska od urodzenia mieszka w miejscowości Wierzchomino. Wraz z mężem Pawłem prowadzą gospodarstwo przejęte po rodzicach męża w 2018 roku o powierzchni 15 hektarów. Ich gospodarstwo oparte jest na produkcji smacznych, zdrowych i dorodnych owoców: truskawek, malin, borówki i czereśni. Prowadzą również 4 hektarową produkcję zbóż oraz chów bydła opasowego. Skorzystali z programu „Młody rolnik”. Systematycznie modernizują swoje gospodarstwo.

Starosta – Pan Bartosz Chmielewski razem z rodziną zamieszkuje w miejscowości Łopienica. Od najmłodszych lat pomagał w gospodarstwie rodziców. Posiada wykształcenie wyższe, ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W 2008 roku przejął część gospodarstwa od rodziców o powierzchni 16 hektarów. Specjalizuje się w produkcji roślinnej – uprawa zbóż i roślin oleistych. Obecnie prowadzi gospodarstwo o wielkości 170 hektarów w tym grunty dzierżawione od KOWR-u w wielkości 40 hektarów na terenie gminy Będzino i Ustronie Morskie. Systematycznie modernizuje swoje gospodarstwo nabywając nowe maszyny i urządzenia. Na zakup maszyn rolniczych pozyskiwał dofinansowanie z dotacji unijnych. wyniki konkursów na wieniec i kosz, specjał, stoiska

Dobrzyca 2024

Wyniki konkursów dożynkowych:

Tradycyjny Gminny Wieniec Dożynkowy

Miejsce 1 – Sołectwo Dobrzyca

Miejsce 2 – Sołectwo Smolne

Miejsce 3 – Sołectwo Strachomino

Nagroda Specjalna od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: dla Sołectwa Dobre

Tradycyjna Gminna Ozdoba Dożynkowa

Miejsce 1 – Sołectwo Będzino

Miejsce 2 – Sołectwo Kiszkowo

W konkursie wzięły udział dwa sołectwa.

Aranżacje Dożynkowe Sołectwa Dobrzyca

Miejsce 1 – Szkoła Podstawowa w Dobrzycy

Miejsce 2 – Lila Hanasz

Miejsce 3 – Natalia Lesiak

Tradycyjny Powiatowy Winiec Dożynkowy

Miejsce 1 – Sołectwo Jacinki Gmina Polanów

Miejsce 2 – Sołectwo Świeszyno Gmina Świeszyno

Miejsce 3 –- Sołectwo Krępa Gmina Bobolice

Nagroda Specjalna od Środkowopomorskiej Grupy Działania: dla Sołectwa Bukowo Gmina Polanów

Nagroda Specjalna – bon o wartości 1.000 zł za wieniec dożynkowy od Posła na Sejm RP Radosława Lubczyka trafiła do Sołectwa Dobrzyca.

Specjał Powiatowy:

Miejsce 1 – za Babskie Ozory KGW Ach Te Baby Gmina Bobolice

Miejsce 2 – za Kraśnicką Gęsinę Rafał Rosowski Gmina Biesiekierz

Miejsce 3 – za Roladę Ogrodem nadzianą KGW Wielin Gmina Polanów

Najpiękniejsze Stoisko

Miejsce 1 -Sołectwo i KGW Wielin Gmina Polanów

Miejsce 2 – Sołectwo Wyszebórz Powrót do natury Gmina Manowo

Miejsce 3 – Przystanek Dobrzyca Gmina Będzino

 

Foto: materiały Ug Będzino oraz Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Udostępnij wiadomość