Wizyta delegacji niemieckiej w Gminie Będzino

Opublikowano: 24 września 2024

W dniach 18-20 września w Gminie Będzino gościła licznie przybyła delegacja z zaprzyjaźnionych gmin niemieckich: Zwenkau, Amt Burg, Bad Sulza, Amt Britz-Chorin-Odenberg i Amt Hatten.W ciągu intensywnej, trzydniowej wizyty goście zwiedzili wiele miejsc, interesowały ich także różnorodne zagadnienia związane z funkcjonowaniem gminy i samorządu, takie jak energia odnawialna, oświata, opieka nad seniorami.
Także niemieccy burmistrzowie dzielili się informacjami na temat swoich gmin. Burmistrz Amt Hatten w Saksonii, Pan Guido Heinisch opowiadał na przykład, że jego mała ojczyzna liczy nieco ponad 15 tys. osób, z czego w urzędzie gminy zatrudnionych jest 50 osób pracujących w czterech głównych wydziałach i kilku bezpośrednich stanowiskach podległych burmistrzowi. W Amt Hatten są dwie szkoły z czego jedna wyższa, problemem są wysokie koszty inwestycji i utrzymania samorządu oraz rosnące oczekiwania mieszkańców. Podział to 14 miejscowości, odpowiedników naszych sołectw.
Niemcy szczególnie zainteresowani byli kwestią energii odnawialnej, zwiedzili zatem farmę fotowoltaiczną w Ustroniu Morskim, gdzie z zaciekawieniem słuchali informacji o zaletach spółdzielni energetycznej, nie zabrakło z ich strony pytań. Odwiedzili również farmę fotowoltaiczną w Sianowie, którą prowadzą przedsiębiorcy z Gminy Będzino, Państwo Ewa Wodecka- Bordun oraz Dariusz Bordun.
Nasi niemieccy przyjaciele zwiedzili z wielkim zainteresowaniem piekarnię Bajgiel w Będzinie, która również posiada panele fotowoltaiczne, jak też  kompleks przedszkolno- żłobkowy w Mścicach. Tam podjęto ich wyśmienitym poczęstunkiem, zaś przedszkolaki przygotowały dla gości piękny występ, którym podbiły serca wszystkich obecnych. Członkowie delegacji niemieckiej dopytywali m.in. o system finansowania oświaty w naszej gminie, ilość miejsc w żłobku „Morska Kraina” w Mścicach. Na zakończenie wizyty, wszyscy otrzymali okolicznościowe upominki.
Drugiego dnia pobytu,  przedstawiciele niemieckich samorządów zwiedzili także ogrody Hortulus w Dobrzycy. Dzień później złożyli również wizytę seniorom w Domu Seniora w Tymieniu i zwiedzili Szkołę Podstawową im. kard. Ignacego Jeża w Tymieniu. Końcowym akcentem wizyty była wymiana podarunków, podziękowania i serdeczne uściski, gdyż goście z Niemiec nie ukrywali swego wzruszenia i tego, że świetnie spędzili swój czas. W spotkaniach cały czas towarzyszyła im Wójt Gminy Będzino, Pani Sylwia Halama oraz Przewodniczący Rady Gminy Będzino, Pan Andrzej Nożykowski wraz z częścią radnych.