Konferencja na temat historii Pomorza Środkowego dla seniorów

Opublikowano: 17 września 2024

W dniu 16 września, w zabytkowym obiekcie „Arche” Fabryka Samolotów w Unieściu- dawniej pełniącym funkcję fabryki i hangaru dla wodnosamolotów niemieckich w czasie II wojny światowej, odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii lokalnej. Jej temat brzmiał: „Pomorze Środkowe przed i po II Wojnie Światowej – w tym domu też mieszkała rodzina”,  bardzo ciekawy wykład właśnie na temat tożsamości Pomorza Środkowego wygłosił prof. Krzysztof Wasilewski, prorektor Politechniki Koszalińskiej, regionalista i badacz pamięci oraz tożsamości regionalnej.

Spotkanie zorganizowane przez MOPS w Mielnie spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłych seniorów z gmin ościennych, tym bardziej że nie zabrakło okolicznościowych występów zespołów “Bursztyn” oraz “Babki Ali”. Oczywiście, obecni byli nasi seniorzy z Gminy Będzino, a Wójt Sylwia Halama pogratulowała ciekawego pomysłu, wspominając o ważności takich wydarzeń dla mieszkańców naszych małych ojczyzn.

Podczas dyskusji można było dowiedzieć się ciekawostek na temat historii gminy Będzino czy Biesiekierz. Całość uzupełniała okolicznościowa wystawa pamiątek oraz opowieści o losach tego niezwykłego obiektu.