„S.O.S. – Segregujący, Oszczędny, Świadomy” – kampania edukacyjna Gminy Będzino już trwa!

Opublikowano: 10 września 2024

Wszyscy wiemy, jak ważna jest ekologia i dbanie o środowisko na co dzień. Warto, aby nawyki segregowania śmieci i troskę o przyrodę poznała także młodzież. Dlatego też rozpoczęliśmy realizację programu: „S.O.S. – Segregujący, Oszczędny, Świadomy – kampania edukacyjna Gminy Będzino”.

Jest to program edukacyjny skierowany do wszystkich mieszkańców naszej Gminy, chociaż ważnym jego elementem jest edukacja ekologiczna młodzieży i dzieci. Na jego realizację Gmina Będzino pozyskała dofinansowanie w wysokości 15.000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Motywem przewodnim działań jest aktywna edukacja zmierzająca do kreowania aktywności pro środowiskowej, szczególnie młodym pokoleniom, nie zapominając o dorosłych mieszkańcach naszej gminy.

W ramach realizacji projektu zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjnej, przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży w liczbie 24 godzin – po 6 godzin w 4 szkołach podstawowych (odrębnie klasy I, II, III, IV, V-VI, VII-VIII). Warsztaty edukacyjne dla uczniów odbyły się już w Szkole Podstawowej w Dobrzycy oraz w Szkole Podstawowej Im. kard. Ignacego Jeża Tymieniu. Uczniowie na ciekawych spotkaniach, prowadzonych w przystępny sposób, m.in. poznali zasadę 5 R: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. Uświadomili sobie także czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym oraz ugruntowali wiedzę w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i korzyści wynikających z recykling. Planowane jest również opracowanie i druk materiałów edukacyjnych dla uczniów (takich jak: zakładka do książek, plan lekcji i układ okresowy pierwiastków), opracowanie, skład i druk materiałów edukacyjnych dla gospodarstw domowych.

Projekt obejmuje też organizację konkursu z nagrodami (klasy I-IV SP, V-VIII SP) dla dzieci ze wszystkich szkół na obszarze gminy oraz  wyposażenie naszych  szkół w pakiety, na które składa się budka lęgowa i karmnik.

Zaplanowano też organizację ekologicznego pleneru podczas Dożynek Powiatowych w Dobrzycy w dniu 14 września.
Zapraszamy wszystkich do udziału i dbanie o nasze wspólne środowisko!