Stacja uzdatniania wody w Dobrzycy zapewnia mieszkańcom sprawny dostęp do wody pitnej

Opublikowano: 17 lipca 2024

Wszyscy wiemy, jak w dzisiejszym świecie ważna jest niezawodność, automatyka czy bezproblemowy dostęp do pitnej wody. Dlatego właśnie inwestycja, polegająca na przebudowie ujęcia i stacji uzdatniania wody w Dobrzycy połączonej z budową i przebudową systemu zaopatrzenia w wodę miejscowości Miłogoszcz jest tak ważna w tym kontekście.

Dlaczego? Ponieważ rosnące zużycie wody pitnej wymaga sprawnego zabezpieczenia zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Oczywiście czystą, o parametrach zgodnych z przepisami sanitarnymi.

Inwestycja p.n.:” Przebudowa ujęcia i stacji uzdatniania wody w miejscowości Dobrzyca wraz z budową i przebudową systemu zaopatrzenia w wodę miejscowości Miłogoszcz, w gminie Będzino” była możliwa dzięki temu, że gmina Będzino otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”) w wysokości blisko 3 mln zł.

Co wchodziło w zakres realizacji inwestycji? Między innymi przebudowa i rozbudowa ujęcia wody i stacji uzdatniania wody w Dobrzycy, tak aby osiągać wydajność nawet 200m3 wody na dobę. Ponadto wymiana obudów studni głębinowych wraz z montażem sterowania pracą pomp głębinowych, remont kapitalny budynku stacji uzdatniania wody i wykonanie nowego zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem. Kolejne elementy to montaż nowej, dwustopniowej instalacji uzdatniania wody wraz z jej zasilaniem energetycznym i automatyką, budowa 2 zbiorników retencyjnych wody czystej (o objętości 50,0 m3 każdy oraz przepompowni wody 2°) a także budowa zbiornika wód popłucznych.

Nastąpiła także wymiana sieci wodociągowych w miejscowości Miłogoszcz, wraz z wykonaniem jej zasilania w wodę z sieci wodociągowych w Dobrzycy o łącznej długości ponad 3 km. Pozwoli to na objęcie zasięgiem miejscowości Smolne oraz możliwość przesyłu wody do innych miejscowości.

Stacja uzdatniania wody posiada odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe na wypadek tzw blackout’u. Gdyby zabrakło prądu, podłączenie wody następuje bezpośrednio do samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakupiono ponadto agregat prądotwórczy zabezpieczający możliwość pracy ujęcia wody i stacji uzdatniania przy długotrwałym braku zasilania energetycznego, stacja jest też w wysokim stopniu zautomatyzowana, wyposażona w monitoring i system zdalnego kontrolowania, dzięki czemu możliwy jest nadzór obiektu z siedziby Gminnego Zakładu Komunalnego w Będzinie.