Spotkanie w sprawie opracowania diagnozy potrzeb społecznych mieszkańców Gminy Będzino

Opublikowano: 17 października 2024

W miniony wtorek blisko 20 osób spotkało się w sali Gminnego Ośrodka Kultury aby rozmawiać o opracowaniu diagnozy potrzeb mieszkańców. W śród zgromadzonych byli sołtysi, członkowie rad sołeckich, reprezentanci kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele Urzędu Gminy i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie. Obecny był kierownik GOPS Pan Robert Suszczak, Sekretarz Gminy Pani Dorota Kokłowska i dyrektor GOK Pani Natalia Jastrzębska. Ponadto, także dwie osoby reprezentujące Politechnikę Koszalińską i Fundację Nauka dla Środowiska, które wesprą przyszłych ekspertów w stworzeniu odpowiednich dokumentów strategicznych, określających wspomnianą diagnozę potrzeb.

Spotkanie to, zorganizowane przez GOPS związane jest ze zmianą, jaka wejdzie w życie od stycznia 2025 roku. Wówczas instytucja ta zamieni się w Centrum Usług Społecznych (CUS), aby lepiej zadbać o potrzeby życiowe i zdrowotne naszych mieszkańców, często osób niesamodzielnych, starszych, wykluczonych, wychodząc na przeciw wielu potrzebom, sięgającym nierzadko poza tradycyjny model wsparcia z zakresu pomocy społecznej. Ważnym elementem jest  rozeznanie potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych w Gminie Będzino, czemu służy jest ankieta, którą można wypełnić (do czego gorąco zachęcamy!) i pobrać tutaj.

Czym jest więc CUS? Centra usług społecznych (CUS) to nowe jednostki organizacyjne gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, która ma służyć rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Centra usług społecznych są także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych. Gmina Będzino realizując projekt „Centrum Usług Społecznych- nowym miejscem rozwoju i integracji usług społecznych” pozyskała 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego.- Utworzenie CUS pozwoli nam na szerszą pomoc mieszkańcom, ich większą aktywizację i podniesienie poziomu usług społecznych.- powiedziała Wójt Gminy Będzino, Pani Sylwia Halama.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Będzino podjęto uchwałę w sprawie utworzenia CUS w Będzinie oraz nadania mu statutu (transmisję można obejrzeć tutaj).

Kolejny etap prac koncepcyjnych to spotkania grup ekspertów, które odbędą się pod koniec miesiąca.