Ponad pół miliona złotych dla kościoła w Dobrzycy

Opublikowano: 16 października 2024

Opublikował(a):Magdalena Kustra

14. października miało miejsce zawarcie umowy dotacyjnej, dzięki której do Parafii pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy trafi ponad pół miliona złotych na prace związane z zabytkowym kościołem. Wójt Gminy Będzino Sylwia Halama przekazała dotację  na cele przeprowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich oraz projektowych budynku wpisanego do rejestru Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W roku 2018 wykonano ostatni remont i renowację wieży kościoła przy wsparciu dotacyjnym z Gminy Będzino, jak również ogromnym udziale finansowym parafian. Do wykonania pozostała jednak nadal wymiana pokrycia dachowego na korpusie nawy oraz prezbiterium i aneksów.

Dotacja przekazana na ręce ks. Jarosława Rynowieckiego dot. zadania pod nazwą Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz projektowe budynku Kościoła pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy  oraz pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (w kwocie pół miliona zł) oraz Gminy Będzino (wielkości 35 tys. zł). Przekazanie przez Gminę umowy dotacji pozwoli Parafii zawrzeć umowę z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą, którym zostało Przedsiębiorstwo Handlowo –  Usługowe Pana Piotr Firy.

Zakres rzeczowy inwestycji będzie obejmował: opracowanie projektu budowlanego, rozbiórkę istniejącego pokrycia z blachy ocynkowanej, wzmocnienie i wymianę uszkodzonych elementów drewnianych konstrukcji więźby dachowej, wykonanie izolacji termicznej oraz nowego pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi.

Całkowita wartość zadania to 535 tys. zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to początek 2026 r.